Kopanie Stawu – Krok po kroku

KOPANIE STAWU–KROK PO KROKU

Kopanie Stawu – Krok po kroku

Chcielibyśmy przedstawić Państwu nasz poradnik jak wygląda „Kopanie stawu” krok po kroku. Mamy nadzieję że pomoże to Państwu z zaznajomieniem się z tematem oraz podjęciu decyzji.

Pomysł na staw od czego zaczynamy? Jak to się zazwyczaj odbywa? Jak wygląda współpraca przy budowie stawu?
Telefonicznie otrzymujemy od klienta wstępne informacje na temat planu budowanego stawu. Jaki to ma być staw, jego wymiary (długość, szerokość, planowana głębokość) w jakim terenie ma się znajdować oraz jego lokalizacja. Na podstawie tych wstępnych informacji staramy się mniej więcej oszacować koszty inwestycji. O kosztach kopania stawu pisaliśmy w naszym poradniku: Kopanie stawu – ile kosztuje?
Przy akceptacji ze strony klienta wstępnych kosztów inwestycji umawiamy się na wizję lokalną na placu budowy, podczas której omawiane są wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji. Z racji naszego doświadczenia podpowiadamy inteligentne rozwiązania przy kopaniu stawu. Po uzyskaniu szczegółowych informacji od klienta i oględzinach placu budowy doprecyzowujemy kosztorys inwestycji.

Nie wiesz jakie dokumenty są potrzebne do założenia stawu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem:
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia stawu.

1. Lokalizacja i analiza gruntu

Zaczynamy od zaplanowania, wybrania miejsca w którym dany staw ma się znajdować.
Co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania kopania stawu?
Analiza rodzaju gruntu w którym wykonywany będzie zbiornik pozwoli nam na określenie głębokości kopania po to m.in aby uniknąć efekty „plaży”, czyli osypywania się brzegów stawu, przy sypkich i żwirowych gruntach.

Staw z wodą stojącą czy przepływowy?

Jeżeli chcemy aby staw był przepływowy to przy wyborze lokalizacji powinniśmy wziąć pod uwagę miejsce blisko cieku wodnego, rzeki, rowu, wówczas taki staw może być przepływowy i woda w takim stawie będzie na bieżąco filtrowana.
Możemy też wykonać staw z wodą stojącą w dowolnym miejscu pod warunkiem że poziom wody gruntowej w tym miejscu zaspokoi potrzeby stawu w wodę. Czyli przykładowo wiemy, że woda gruntowa jest na poziomie -0,5 czy -1m, wówczas wiemy, że wystarczy staw wykopać na 2,5-3 metry aby otrzymać staw o głębokości lustra wody około 2 metry.

Jaka głębokość stawu?

2 metry jest to bardzo popularna głębokość na jaką kopie się staw.
Dodatkowo możemy wykonać zimochów.

Co to jest zimochów? 

Jest to przegłębienie w stawie, które zapobiega zamarzaniu wody w bardzo ostrą zimę.
Jeżeli staw, który kopiemy ma być stawem hodowlany, dodatkowo wykonujemy tzw. matecznik. jest to miejsce w stawie z wypłyceniem w którym ryby wychodzą na tarlisko.

ZIMOCHÓW
Jak sprawdzić poziom wody gruntowej? 

Najłatwiej sprawdzić poziom wody gruntowej poprzez odkrywkę, mniejszą koparką bądź też szpadlem, wykopać dół o głębokości około 1,5 metra i zobaczy po kilku dniach na jakim poziomie zbierze się woda. Następnie dokonać pomiaru wysokości poziomu wody i rzędnej gruntu. Na podstawie tych pomiarów możemy zaplanować na jaką głębokość musimy wykopać staw aby uzyskać żądaną głębokość stawu.

2. Kształt stawu

Planujemy geometrię oraz przeznaczenie stawu. Jaki kształt ma mieć staw czy ma mieć regularny czy nieregularny kształt? Czy ma posiadać np. wyspę z mostkiem. Na tym etapie trzeba zaplanować całą geometrię stawu oraz ustalić przeznaczenie zbiornika. Czy ma to być staw rekreacyjny, hodowlanych czy może zbiornik retencyjny. Np. często wykonujemy stawy, które służą tylko do nawadniania, dzieje się to najczęściej w miejscach gdzie poziom wód gruntowych jest stosunkowo nisko. Często są to miejsca gdzie znajdują się sady, drzewa owocowe, borówka amerykańska. Wówczas w takim wypadku inwestor decyduje się na wykopanie studni głębinowej, woda z takiej studni napełnia staw do nawadniania w którym woda się nagrzewa i służy do podlewania upraw.

3. Wybór wykonawcy oraz dobór sprzętu

Po konsultacji z klientem dobieramy sprzęt potrzebny do realizacji zadania.

4. Przygotowanie terenu

  • Przygotowanie do kopania stawu.
  • Zdjęcie warstwy urodzajnej humusu (trawy) ewentualna wycinka drzew,
  • Zdjęcie warstw urodzajnej darniny aby mieć całościowy pogląd placu budowy.

Przygotowujemy teren do prac poprzez opalikowanie miejsca, w którym ma znajdować się staw. W zależności od rodzaju prac dobieramy odpowiedni sprzęt. Czy to ma być pogłębienie stawu, czy może kopanie stawu od podstaw, czy czyszczenie zbiornika wodnego, czy może urobek który wykopiemy mamy rozplantowywać w celu podniesienia terenu wokół stawu bądź przemieścić w określone miejsce w celu zhałdowania (np torf do dalszej odsprzedaży). Oczywiście jest to każdorazowo kwestia indywidualna.

Przy stawach do nawadniania które są sztucznie napełniane czasami urobek, który zostanie wydobyty z czaszy zbiornika zostaje przeznaczony na dodatkowe obwałowanie zbiornika, umożliwia to zwiększenie objętości zbiornika, oczywiście trzeba to obwałowanie dodatkowo uszczelnić folią bądź innym materiałem to tego służącym.

5. Wykop zasadniczy z bieżącą analizą głębokości kopania

6. Prace wykończeniowe

  • Skarpowanie (Skarpy wykonujemy z gruntu rodzimego, docinamy je w gruncie, który nie był jeszcze ruszany. Ponieważ w przypadku gdy np. za szeroko wykopiemy zbiornik to skarpy które są dosypywane podlegają bardzo szybko erozji.)
  • Niwelowanie grobli
  • Wykończenie terenu dookoła zbiornika.
  • Sprzątanie