Kopanie stawu bez pozwolenia, czy to legalne?

Budowa Stawu bez pozwolenia- przed i po-DŁUGIERAMIE_2

Budowa zbiornika wodnego jest inicjatywą, która przyciąga duże zainteresowanie. Dodatkowo, niedawne poprawki do Ustawy o wodach uczyniły realizację takiego przedsięwzięcia na terenie rolnym prostszą. Wskazane jest jednak zrozumienie wszystkich regulacji określających te możliwości, ponieważ naruszenie praw może mieć poważne konsekwencje. Z tego względu, zachęcamy do przeczytania tego artykułu, który wyjaśnia, kiedy i pod jakimi warunkami jest dozwolone założenie stawu bez pozwolenia na terenie rolnym do 5000 m2.

Budowa stawu przy użyciu wyrobów budowlanych

Początkowo, rozważmy sytuację, w której konieczne jest użycie materiałów budowlanych do założenia stawu, na przykład zastawek, folii uszczelniającej dno czy innych elementów. W takim przypadku, proces ten reguluje art. 29 ust. 2 pkt 32 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem, nie wymaga się zgłoszenia ani pozwolenia na budowę takiego stawu – pod warunkiem, że nie jest on większy niż 5000 m2 i głębszy niż 3 metry, a znajduje się na terenach rolnych.

Zgodnie z powyższym, właściciel działki może umieścić staw na swoim terenie praktycznie bez formalności. Kluczowe jest jednak przestrzeganie określonych parametrów (w zakresie powierzchni, głębokości i gruntu rolnego).

Budowa stawu na gruncie rolnym

Przejdźmy teraz do sytuacji, w której rozważamy budowę stawu na własnej ziemi rolnej. Jak widać, niedawne poprawki prawa umożliwiają obecnie budowę dość dużego stawu na własnym terenie rolnym z minimalnymi formalnościami, lub nawet bez nich. Najważniejszym aspektem jest to, czy staw jest zakładany z użyciem materiałów budowlanych czy bez nich. Jeśli bez – powinniśmy stosować przepisy ustawy Prawo wodne. Wówczas trzeba dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie – w przypadku większych wymiarów zbiornika wodnego.

Jeśli jednak wykorzystujemy materiały budowlane (różnego rodzaju, ale związane z założeniem, uszczelnianiem itd. zbiornika wodnego), powinniśmy stosować Prawo budowlane. W sytuacji stawów o wspomnianych wymiarach i parametrach nie trzeba dokonywać żadnych zgłoszeń ani innych formalności. Jest to sytuacja niezwykle komfortowa i wygodna dla właściciela–inwestora.

Najistotniejsze jest zatem ustalenie, czy dana sytuacja podlega pod ustawę Prawo wodne, czy Prawo budowlane. Musimy również pamiętać, że staw musi być zasilany w całości wodami gruntowymi, roztopowymi oraz opadowymi. Dzięki poprawkom prawa, założenie stawu na terenie rolnym stało się procesem prostszym i mniej formalnym. To czyni taką inwestycję atrakcyjną dla wielu osób.

Na koniec, skupmy się na zmianach w ustawie Prawo wodne dotyczących budowy małych stawów bez pozwolenia i ułatwień dla rolników. Remont systemów melioracyjnych bez zbędnych formalności oraz możliwość wykonania stawów retencyjnych do 5 tys. mkw powierzchni i 3 m głębokości jedynie na zgłoszenie – to najważniejsze zmiany w ustawie Prawo wodne. Dzięki uproszczonym przepisom rolnicy mają zyskać zachętę do retencjonowania wody na własnej ziemi, co pozwoli optymalnie nawadniać uprawy bez konieczności drenowania zasobów wód podziemnych. Więcej proretencyjnych inwestycji w zlewniach rolniczych prowadzą również Wody Polskie.

Do jakiej głębokości można kopać bez pozwolenia?

Za sprawą zmiany w Prawie Wodnym, budowa zbiornika wodnego o głębokości nie przekraczającej 3 metrów od naturalnej płaszczyzny terenu, nie jest już zobowiązana do uzyskania zgody wodnoprawnej.

Czy można wykopać staw na działce rolnej?

Dzięki nowelizacjom w Prawie Wodnym, możliwe staje się budowa stawu lub zbiornika wodnego na terenach rolniczych, nie wymagając zezwolenia na konstrukcję, pod warunkiem, że jego rozmiar nie przekroczy 5 tysięcy metrów kwadratowych.

Źródło: Kopanie stawu – Krok po kroku